Jak zadbać o skórę trądzikową?

Problem z trądzikiem najbardziej widoczny jest na twarzy jednak to nie jedyne miejsce, gdzie go znajdziemy. Często wypryski pojawiają się również na ramionach oraz plecach. Jest to bardzo niewdzięczna choroba, która często wpływa na samoocenę danej osoby. Dlatego tak wiele się robi w kierunku znalezienia jak najlepszego sposobu na walkę z trądzikiem.

Na co postawić, gdy chorujemy na trądzik?

Poza leczeniem farmakologicznym podstawą jest pielęgnacja oraz zachowanie najwyższej higieny. Wybór odpowiednich kosmetyków stanowi nie lada wyzwanie. Większość z nich mocno wysusza skórę, więc równocześnie należy stosować krem silnie nawilżający. Warto przy tym postawić na produkty na bazie wyłącznie naturalnych składników, które nie będą wywoływać podrażnień. Gdy sięgamy po jakikolwiek produkt warto sprawdzić czy nie ma w sobie sporej ilości alkoholu. Mimo tego, że ma ono właściwości antybakteryjne to jednak mocno wysusza skórę oraz ją podrażnia.

Olej kokosowy – zwalcza trądzik

Obecnie olej ten wraca do łask, po dekadach ostracyzmu i pomówień. Jeszcze kilka lat temu uważano, że stosowanie w diecie tłuszczu kokosowego prowadzi do wielu chorób. Najnowsze badania dowodzą czemu innemu i podają wiele dolegliwości, na które kokos ma zbawienny wpływ – jedną z nich jest właśnie trądzik. Wszystko zawdzięcza się kwasowi laurynowemu, który posiada właściwości antybakteryjne. Jak wiadomo zwalczanie bakterii jest niezwykle istotne w walce z wypryskami. Dlatego zaleca się zastąpienie wszystkich dotychczasowych tłuszczy właśnie olejem kokosowym – smaruj nim kanapki zamiast masła, zastąp nim olej rzepakowy. Poza tym używaj go jak kremu do twarzy i wcieraj bezpośrednio w twarz.

Czy na skórę z trądzikiem można stosować peeling?

Ogólnie można odpowiedzieć – tak, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Wszystko zależy od aktualnego stanu skóry i tego po jaki produkt chcemy sięgnąć. Po pierwsze nie powinno stosować się tego typu zabiegów w momencie, gdy na twarzy goi się wiele otwartych wyprysków. Peeling je na nowo rozgrzebie i istnieje niebezpieczeństwo wdania się infekcji. Drugą ważną kwestią jest odpowiedni wybór produktu, oczywiście starannie sprawdzamy jego skład. Poleca się peeling, który zawiera w sobie bardzo proste składniki typu owies, biała glinka i pestki dyni. Oczywiście należy mieć na uwadze siłę nacisku podczas stosowania peelingu.

Podsumowując, skóra trądzikowa jest bardzo specyficzna i należy uzbroić się w cierpliwość, aby o nią odpowiednio zadbać. Podstawą jest używanie kosmetyków antybakteryjnych oraz częste mycie rąk. Po drugie, trzeba pamiętać o nawilżaniu i to całego ciała. Jeśli postawi się na dobre jakościowo kosmetyki o naturalnym składzie można spodziewać się znacznej poprawy. Oczywiście do kompleksowego leczenie należy dodać odpowiednią dietę oraz leki, jednak to temat na osobny artykuł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *